Danmarks Radios tidligere sportschef, Jørgen Steen Nielsen, er ved retten i Gladsaxe blevt idømt halvandet års ubetinget fængsel. Jørgen Steen Nielsen er dømt for bedrageri, dokumentfalsk og mandatsvig for over 900.000 kroner. Sygelig spilletrang Jørgen Steen Nielsen blev politianmeldt og fyret med øjeblikkelig virkning i oktober sidste år, efter at Danmarks Radio konstaterede økonomiske uregelmæssigheder omkring sportschefens ansættelsesforhold. Det kom frem, at han havde forfalsket bilag og brugt af Danmarks Radios midler for at skaffe penge til spil. Jørgen Steen Nielsen erkendte efter afskedigelsen, at han lider af sygelig spilletrang. De mange penge er brugt på casinospil. Anker dom Jørgen Steen Nielsen har med det samme anket dommen på halvandet års fængsel til landsretten.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Redington: Mette Frederiksen ansætter 25 nye ministre. Her får I navnene
-
Ukraines forsvar kan miste nøgleleverandør efter lækket samtale
-
»Om vi var enige om at få seks børn? Nej, nej. De er alle sammen smuttere«
-
Jeg kunne ikke lægge bogen fra mig
-
Rasende Trump vil intimidere Europa, men han har dårligere kort på hånden end tidligere
-
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Klumme af Noa Redington
Kronik af Knud Peder Jensen
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00
Ny lyd-app fra Politiken
Politiken Lyd er lavet til dig, der hellere vil lytte til nyhederne og journalistiske fortællinger i stedet for at læse dem.
Det føles mærkeligt at grine her. Og det viser, hvor stort hans talent er








