Det bliver den danske forfatter Astrid Saalbach, der modtager Nordisk Dramatikerpris 2004. Det blev søndag aften besluttet, da juryen i Nordisk Teaterunion trådte sammen i Stockholm for at diskutere de indsendte dramaer fra Danmark, Sverige, Norge, Finland og Island, oplyser Berlingske Tidende. 50.000 følger med prisen Astrid Saalbach modtager prisen og 50.000 kr. for sit seneste drama, "Verdens ende", som havde urpremiere i september 2003 på Husets Teater. I den danske jurys nominering hed det bl.a., at "Astrid Saalbachs Verdens ende folder sig ud i et overjordisk univers, halvt realisme, halvt drøm, og favner den mærkeligt sammensatte erfaring, det er at orientere sig midtvejs i livet." Prisen uddeles under de Nordiske Teaterdage i Oslo 9.-13. juni.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Politikens USA-korrespondent: Grønlandsaftale ligner en blød landing
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce