Statens Kunstfonds repræsentantskab har indstillet de to kunstnere Lars Bonnevie og Lars H.U.G. til en livsvarig ydelse på finansloven, oplyser Statens Kunstfond. Lars Bonnevie er skønlitterær forfatter, mens Lars H.U.G. er komponist og sanger. Indstillingen skal godkendes af kulturministeren og i Folketingets finansudvalget. Biblen og personlige fortolkninger Lars Bonnevie debuterede i 1970 med romanen 'Agent' og har siden udgivet en lang række romaner og novellesamlinger samt en genfortælling af Bibelen. Lars H.U.G. er blandt andet kendt for sine meget personlige fortolkninger af sange som »Skibet skal sejle i nat« og »Dansevise«. Han har en fortid som forsanger i orkesteret Kliché og han har senest udgivet albummet »Save Me From This Rock'n'Roll«. Lars H.U.G har sideløbende med sin musikalske karriere arbejdet som billedkunstner.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Obama slår alarm, mens Trump fejrer afgørelse, der vil ændre amerikansk valghandling
-
Hver morgen krammede Sinan Türkmens mor ham: »Husk, ikke sige noget om, hvad der foregår herhjemme«
-
Han nægter at lade sig betjene på engelsk, når han går på restaurant i Danmark
-
Kong Carl Gustaf: »Jeg tror ikke, at hun magtede det, der skete«
-
Ny måling: Danskernes tillid til ét europæisk land er femdoblet
-
Det er alarmerende, at en partiformand, der vil være statsminister, kan udvise så ringe dømmekraft
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Fylder engelske ord for meget i dansk?
Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?
Debatindlæg af Chastina Nees
Wegovy, jeg slår op
Lyt til artiklenLæst op af Chastina Nees
00:00








