Emnet i filmkonkurrencen Videomarathon var i år tolerance. Og tolerance har det ikke skortet på hos de 12 medlemmer af juryen, som valgte at give alle fire priser til nordmænd og svenskere, da konkurrencen blev afsluttet i Palladium i aftes under Michael Carøes ledelse. Førsteprisen, som er et legat på 100.000 kr. til at producere en 'rigtig' film for, gik således til den 27-årige Klaus Sandvik fra Oslo. Klaus havde i sin film bedt en række mennesker fortælle, hvad de hader mest, hvorefter de samme mennesker bagefter blev bedt om at udtrykke deres kærlighed til det, de netop havde sagt de hadede mest. Andenpræmien, som består af filmudstyr for 30.000 kr., gik til svenskeren Georg Götmark på 28 år, mens hans landsmand Patrik Book på 34 år vandt en rejse til Hollywood via en tredjeplads. Til trøst for dem, som synes, den udenlandske dominans har været for kraftig, så bor Georg og Patrik hhv. på Vesterbro og på Frederiksberg i København. Endelig uddelte juryen også en specialpris, som består i at sidde i juryen næste år. Den gik til den kun 20-årige Jon M. Puntervold fra Grimstad i Norge. I alt deltog 163 film i årets konkurrence, og deltagerne kom fra Norge, Sverige, Danmark, Grønland og Tyskland. Alle filmene kan ses på www.videomarathon.com, og vinderfilmene vises næste lørdag kl. 14.30 på DR 2. »Fælles for alle vinderfilmene er, at de er fortalt med et glimt i øjet. Generelt har niveauet på årets konkurrencefilm ligget meget højt, og vinderfilmene har virkelig haft klasse«, siger David Fox fra produktionsselskabet True Story, som har været hovedarrangør af filmkonkurrencen.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce