Det Kgl. Teater har engageret den fransk-sicilianske stjernetenor Roberto Alagna til åbningen af det nye operahus på Dokøen i 2005, skriver Berlingske Tidende. Aida Han skal for første gang i karrieren synge den unge feltherre Radamès, der bliver dømt til at lade sig levende indemure i Isistemplet - og får følgeskab af sin elskede Aida i Verdis opera. 'Aida' iscenesættes af Mikael Melby, der også skaber scenografien. Rüders og Ragnarok Det bliver den ene af operahusets fire åbningsforestillinger. De tre andre premierer bliver på Poul Ruders' blækvåde 'Processen', 'Stormen', som Englands store begavelse Thomas Ades skriver på, og 'Ragnarok' - fjerde og sidste del af Wagners 'Ringen'.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Obama slår alarm, mens Trump fejrer afgørelse, der vil ændre amerikansk valghandling
-
Hver morgen krammede Sinan Türkmens mor ham: »Husk, ikke sige noget om, hvad der foregår herhjemme«
-
Han nægter at lade sig betjene på engelsk, når han går på restaurant i Danmark
-
Kong Carl Gustaf: »Jeg tror ikke, at hun magtede det, der skete«
-
Ny måling: Danskernes tillid til ét europæisk land er femdoblet
-
Det er alarmerende, at en partiformand, der vil være statsminister, kan udvise så ringe dømmekraft
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Fylder engelske ord for meget i dansk?
Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?
Debatindlæg af Chastina Nees
Wegovy, jeg slår op
Lyt til artiklenLæst op af Chastina Nees
00:00








