Det bliver nu ikke billeder og effekter fra Bille Augusts mange film, der kommer til at optræde sammen med malerkunsten, men en række udvalgte sølvarbejder fra Georg Jensen i anledning af 100-året for den verdensberømte dansker. Sølvsmede og smykkekunstnere som Johan Rohde, Henning Koppel, Vivianna Torun Bülow-Hübe og naturligvis Georg Jensen vil ifølge museet blive sat i dialog med værker af store, danske billedkunstnere fra de sidste 100 år. »Jeg arbejder med det nordiske og årstiderne som tema for udstillingen«, udtaler Bille August, som får assistance af den svenske scenograf Anna Asp, Oscarbelønnet for 'Fanny og Alexander' af Ingmar Bergman.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Live: Valget har givet en lang række 'for første gang'. Her er et udvalg
-
Selv JD Vances stol er blevet blå: Her er syv opsigtsvækkende resultater fra valgnatten
-
Få alle resultater fra midtvejsvalget
-
Forklaringen er simpel, når man spørger til valgsejren: »Der er kun én farve i USA, og det er grøn«
-
I skal ikke tigge efter andres penge på mine vegne
-
Lincolns ord vækker genklang efter nattens forløsende valgresultat
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Fra arkivet
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af David Mathias Klausen