Hobbitter, dværge og elvere er på vej op på de skrå brædder i verdens første større musical over 'Ringenes herre', meddeler de ansvarlige for projektet. Produktionsleder Kevin Wallace fra Londons West End siger, at dramatiseringen af forfatteren J.R.R. Tolkiens epos kommer til at koste 8 millioner pund (82,8 millioner kroner). »Stykket vil pirre tilskuernes fantasi på en hidtil uset måde«, siger Wallace. Stykket får premiere i London i 2005 i 50-året for udgivelsen af den samlede romantrilogi, og det vil muligvis blive opført i en række andre lande. Interessen for 'Ringenes herre' er steget markant efter filminstruktøren Peter Jacksons filmsucces over de første to bøger. Den tredje film, 'Kongen vender tilbage', får premiere senere i år.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Politikens USA-korrespondent: Grønlandsaftale ligner en blød landing
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce