En lampe af glas og bly blev forleden solgt for 1.989.500 dollar på auktion hos auktionshuset Christie's i New York. Lampen er fra 1903 og blev købt over telefonen af en anonym køber. Til signalementet af glas/blylampen hører, at den er designet af den legendariske amerikanske arkitekt Frank Lloyd Wright, der blandt andet har tegnet Guggenheim-museet i New York. De nærved to millioner dollar er den højeste pris, noget Lloyd Wright-værk nogensinde er solgt til på en auktion, oplyser en medarbejder fra Christie's i New York til International Herald Tribune.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce