Mosaisk Troessamfund vil alligevel deltage i Krystalnat-arrangementet i København den 9. november. Samfundet havde ellers tilkendegivet, at man ikke ønskede at deltage i årets arrangement, fordi man var bekymret over, at arrangementet var blevet for politisk og måske ville indeholde antiisraelske undertoner. »Vi har haft et møde i en utrolig god atmosfære, og vi er enige om at rette arrangementet ind efter det, det oprindeligt er. Vi er enige om, at der ikke skal blandes aktuelle konflikter ind i arrangementet. Vi er enige om, at den uoverensstemmelse, der har været refereret i pressen, alene skyldes en uheldig kommunikation«, siger formanden for Mosaisk Troessamfund, Jacques Blum, som i øvrigt ikke mener det giver meget mening at afholde et mindearrangement for Krystalnatten uden jødisk deltagelse. Mindes jødeforfølgelser Ved Krystalnat-arrangementet mindes man natten til den 9. november 1938, da nazisterne i Tyskland indledte deres systematiske forfølgelser af jøderne. Ud over at minde de forfulgte og dræbte markerer arrangementet desuden en principiel protest mod racisme og diskrimination. Over hele verden bliver der hvert år afholdt særlige krystalnat-arrangementer den 9. november. I København er dette års Krystalnat-arrangement det 10. i en ubrudt række. Der var ligeledes enighed om at søge politiets tilladelse til at ændre ruten for Fakkeltoget således, at den kommer til at gå fra Nytorv over Frue Plads og til Rådhuspladsen, så de, der deltager i en højtidelighed i Den Jødiske Synagoge, kan tilslutte sig fakkeltoget, når dette når til Frue Plads.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Redington: Mette Frederiksen ansætter 25 nye ministre. Her får I navnene
-
Han forsvandt ind i sig selv, når han var depressiv, og var en bølle, når han var manisk
-
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
-
Løkke går efter økonomisk ministerium til M: »Der er en kæmpe forskel på at sidde på regnemaskinen selv«
-
Snigskytteturisme: Tog velhavende italienere til Bosnien for at skyde på mennesker?
-
Nyuddannet lærer: Jeg er allerede på vej ud af folkeskolen efter ét år
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Løkke går efter økonomisk ministerium til M: »Der er en kæmpe forskel på at sidde på regnemaskinen selv«
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00


Vi har lige været vidne til den måske største bedrift nogensinde i løbesporten. Men det er ikke løberen, der stjæler opmærksomheden
Lyt til artiklenLæst op af Anders Legarth Schmidt
00:00
Leder af Marcus Rubin
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00






