Foreningen Afstøbningssamlingens Venner, som blev grundlagt ved et møde sidste torsdag, er nu klar til at gå i kamp for at få forbedret forholdene for Den Kongelige Afstøbningssamling. På grund af nedskæringer blev samlingens personale afskediget 1. april og museet indskrænket fra at holde dørene åbne for interesserede fire dage om ugen til nu kun fem timer om måneden. Afstøbningssamlingens Venner vil kæmpe for både at få den gamle bemanding og åbningstid tilbage til samlingen, der ved siden af en tilsvarende samling i Moskva er den største af sin slags i verden. Foreningen har allerede knap 1.100 medlemmer, og til bestyrelsen blev torsdag valgt bl.a. billedhuggerne Eric Erlandsen, Bjørn Nørgaard, professor i klassisk arkæologi Niels Hannestad og museumsdirektør Stig Miss.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Live: Jeg vil bruge min vetoret, siger Trump til Fox
-
Selv JD Vances stol er blevet blå: Her er syv opsigtsvækkende resultater fra valgnatten
-
Få alle resultater fra midtvejsvalget
-
Analyse: Det er en blå tsunami, der dramatisk vil ændre dynamikken i amerikansk politik
-
I skal ikke tigge efter andres penge på mine vegne
-
Lincolns ord vækker genklang efter nattens forløsende valgresultat
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Fra arkivet
Debatindlæg af David Mathias Klausen
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce