Mon ikke de blegner i Eurovisionen ved udsigten til, at bøsserne og de lesbiske nu får deres helt eget musikgrandprix? Verdens første homograndprix finder sted under sommerens Europride i Köln, 'Europride Song Contest 2002' 16. juni. Deltagere fra 16 lande vil konkurrere om prisen Europride Music Award i samarbejde med Unicef. Det er den danske homowebsite www.cafesukker.dk, der lancerer nyheden, og de fortæller også, at man kan indsende sit musikbidrag til udvælgelseskomiteen frem til 31. maj. Det er et krav, at sangeren er homoseksuel og en garanti, at såvel dansere, dommere og publikum også er det. Flere oplysninger kan hentes på www.europride-songcontest.net. Vinderen af konkurrencen får en cd-kontrakt med et pladeselskab.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Politikens USA-korrespondent: Grønlandsaftale ligner en blød landing
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce