Frank Andersen bliver den blot tredje dansker nogensinde, der modtager den prestigiøse Dance Magazine Award, hvilket han gør 22. april i Merkin Concert Hall i New York. Prisen er tidligere uddelt til Erik Bruhn (1968) og Peter Martins (1977). Andersen, der var Det Kgl. Teaters balletmester i årene 1985-94 og helt sensationelt bliver det igen fra i år, får angiveligt ikke prisen for sin måde at være balletmester på, men »for sin energiske og visionære arbejdsfacon, samt for sin enorme indflydelse på skandinavisk og international dans«. I år modtager Andersen prisen side om side med Nina Ananiashvili, der er primaballerina ved Bolsjoj Teatret, fotografen Jack Mitchell og Tina Ramirez, direktør for balletskolen Hispanico.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
DR-vært var tydeligvis utryg ved gæstens insisteren på nuancer
-
Et toporkester faldt fra hinanden
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Klumme af Lars Dahlager
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce