Trods et kæmpemæssigt forsalg af billetter til filmatiseringen af Tolkiens eventyr 'Ringenes herre' er det stadig muligt at klemme sig ind yderst på rækkerne til julens og nytårets forevisninger i flere af de 87 biografer i landet, hvor filmen er på programmet. Ikke færre end 100.000 billetter var forudbestilt, men selv om rygtet siger, at der er udsolgt alle vegne, er det flere steder muligt at få plads, bedyrer marketingchef Lars Bennike, SF-film, som står for lanceringen i Danmark af instruktør Peter Jacksons storfilm. Bare i løbet af de første 48 timer så 107.000 danskere filmen, som på verdensplan har omsat for 240 millioner kroner på sine første to dage.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Politikens USA-korrespondent: Grønlandsaftale ligner en blød landing
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce