Frederiksbergs store byrum omkring Frederiksberg Station skal kultiveres som bylandskab og med byinventar, og til det formål har Real Danmarks Fond givet 10 mio. kr. til et projekt fra den talentfulde Stig L. Anderssons Tegnestue. Byrummet omfatter store bebyggelser som Falkoner Centret, Frederiksberg Centret, Biblioteket, Handelshøjskolen og det kommende Frederiksberg Gymnasium af Henning Larsen. Stig L. Andersson er mester for den nye park på havnefronten i Malmø og for fornyelsen af den store 70'er-boligbebyggelse Ladegårdsparken i Holbæk, som Politiken forleden anmeldte. Frederiksbergs nye bymidte skabes som en kombination af vand, lys og levende vækster.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Politikens USA-korrespondent: Grønlandsaftale ligner en blød landing
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce