Skuespilleren Isa Holm har taget hul på endnu en soloforestilling. Denne gang er hun draget til Bøssehuset på Christiania, hvor hun diverterer med forestillingen 'Berlin - Paris un cabaret noir'. Isa Holm benytter sig både af klassiske tekster og af nyere kompositioner, og fra Bøssehuset fortælles, at der er tale om »en belyst erindring og insisterende påmindelse om, hvad man virkelig ville have været, og hvad man ikke er«. Isa Holm, der tidligere har fortolket så forskellige kunstnere som Edith Piaf, Jacques Brel, Liva Weel, PH og Mikael Wiehe, akkompagneres af Bjarne Sahl. Kabareten opføres til og med søndag og de samme fire ugedage i næste uge. Hver aften kl. 21.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce