Politiken fredag: Amerikanernes køb af patriotiske sange er steget markant i den seneste uge. Specielt stor omsætning er der i sange, som siden 11. september har fået meget airplay på radiostationerne eller er blevet brugt som baggrundsmusik i forbindelse med tv-programmer om terrorangrebene. Ifølge Reuters er nogle af de mest populære patriotiske sange Lee Greenwoods 17 år gamle version af countrysangen 'God Bless the USA', Whitney Houstons ti år gamle fortolkning af 'The Star Spangled Banner' og Ray Charles' udgave af 'America the Beautiful', der blev skrevet i 1890. Også Bruce Springsteens 'Born in the U.S.A.' sælger godt. Titelnummeret på den plade er kritisk over for USAs behandling af veteraner fra Vietnamkrigen, men er ofte blevet misforstået som værende nationalistisk.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Redington: Mette Frederiksen ansætter 25 nye ministre. Her får I navnene
-
Han forsvandt ind i sig selv, når han var depressiv, og var en bølle, når han var manisk
-
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
-
Løkke går efter økonomisk ministerium til M: »Der er en kæmpe forskel på at sidde på regnemaskinen selv«
-
Snigskytteturisme: Tog velhavende italienere til Bosnien for at skyde på mennesker?
-
Nyuddannet lærer: Jeg er allerede på vej ud af folkeskolen efter ét år
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Løkke går efter økonomisk ministerium til M: »Der er en kæmpe forskel på at sidde på regnemaskinen selv«
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00


Vi har lige været vidne til den måske største bedrift nogensinde i løbesporten. Men det er ikke løberen, der stjæler opmærksomheden
Lyt til artiklenLæst op af Anders Legarth Schmidt
00:00
Leder af Marcus Rubin
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00






