Politiken mandag: Mens amerikanerne hyler af grin over Mel Brooks' nye musical 'The Producers', der er en opdatering af hans klassiske film 'Forår for Hitler', har tyskerne svært ved at forstå, hvordan Adolf Hitler kan være blive forvandlet til en sjov personage. I en anmeldelse af musical'en i Kölner Stadt Anzeiger undrer Eva Schweitzer sig således over, »hvordan Hitler kan løsrives fra Holocaust« og forsætter: »Hvordan kan en mand, der dræbte millioner, blive til en morskabsfigur?«. Andre tyske kommentatorer mener dog snarere, at tyskerne skulle misunde amerikanerne, at de kan le af Hitler, fordi det understeger, at de rent mentalt er kommet over Anden Verdenskrig, hvilket Tyskland slet ikke er. Dog mener de, at 'The Producers' succes også siger meget om amerikanernes historieforståelse - eller mangel på samme.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuMest læste
-
Overraskende tæt gyser: 43 stemmer skiller nu kandidaterne i sydstat
-
Selv JD Vances stol er blevet blå: Her er syv opsigtsvækkende resultater fra valgnatten
-
Få alle resultater fra midtvejsvalget
-
Forklaringen er simpel, når man spørger til valgsejren: »Der er kun én farve i USA, og det er grøn«
-
Lincolns ord vækker genklang efter nattens forløsende valgresultat
-
I skal ikke tigge efter andres penge på mine vegne
1
2
3
4
5
6
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.