Politiken lørdag: Det går strygende med billetsalget til festugen i Århus, der fredag blev åbnet under medvirken af dronning Margrethe. Allerede før åbningen var 80 pct. af billetterne solgt eller reserveret, og flere forestillinger er nu udsolgt, oplyser festugens administrationschef, Henrik Ochsner. Han mener, at det gode billetsalg først og fremmest hænger sammen med en bedre markedsføring af festugen i år. Folkene bag festugen har sat plakater og bannere op rundt om i byen og uddelt 80.000 gratis programmer - blandt andet til samtlige nye studerende i Århus. I år får studerende, pensionister og unge under 25 år 50 pct. rabat på billetterne til arrangementerne i festugen, men der er endnu ikke overblik over, om rabatterne har spillet ind på det gode billetsalg, oplyser Henrik Ochsner til Ritzau.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuMest læste
-
Trump til Fox: Jeg vil bruge min vetoret
-
Politiske bomber på stribe: Det er en blå tsunami, der dramatisk vil ændre dynamikken i amerikansk politik
-
Få alle resultater fra midtvejsvalget
-
Selv JD Vances stol er blevet blå: Her er syv opsigtsvækkende resultater fra valgnatten
-
Trumps onde ånd vinder Georgia
-
Når først man er kommet i gang, er det ikke sådan at slukke
1
2
3
4
5
6
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.