Politiken torsdag:TvDanmark erkender uden blusel, at anden omgang af 'Big Brother' bliver efterårets store satsning. Der lægges op til en mere barsk og hård udgave, hvor der vil blive strammet på vilkårene og stillet større krav til beboerne. Og i et forsøg på at undgå forårets kollektive udvandring skal de nye deltagere forud acceptere en betingelse om, at de ikke indbyrdes må snakke om at forlade programmet. Jill skifter side Programdirektør Paul Gazan erklærer med fast stemme, at 'Big Brother II' bliver stationens »store dyr i åbenbaringen«. Og som hans chef glæder Jesper Sehested Lund sig over, at forårets mange timer fra huset på Sluseholmen gav masser af penge, omtale og seere til TvDanmark, der ellers var lidt i knæ efter en kikset udskilning i to kanaler i 2000. Som ny vært på 'Big Brother' skifter 25-årige Jill Liv Nielsen side, efter at hun i foråret blev vinder af det sociale udskilningsløb: »Allerede fra første dag vil det blive hårdere rent psykisk at opholde sig i huset. Vi vil stille større krav til beboerne, madbudgettet strammes, og der bliver færre basisvarer. Vi vil også gå tættere på deltagerne og vise flere situationer fra huset«, siger den ny tv-vært. Konkurrenter tabte luft 'Big Brother' gav ubestridt TvDanmark et flot forår, og ikke mindst noteres det med tilfredshed på stationen, at de kommercielle konkurrenter TV 2 og TV3 tabte luft i årets første halvdel. Efterårets anden store satsning bliver dokumentarserien 'Født for tidligt', der er optaget på neonatalafdelingen på Hvidovre Hospital. Afdelingen modtager hver måned et halvt hundrede børn, der enten er født for tidligt eller med alvorlig sygdom. De 12 programmer fokuserer tæt på såvel forældre som ansatte i et miljø, hvor der dagligt kæmpes for at redde de små liv.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
DR-vært var tydeligvis utryg ved gæstens insisteren på nuancer
-
Et toporkester faldt fra hinanden
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Klumme af Lars Dahlager
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce