Politiken onsdag: Sommeren er forbi, skolerne begynder igen at kalde og dermed er det også blevet sæson for DR Undervisning, hvor man både benytter sig af tv, radio og nettet med en vifte af tilbud til børn, unge, voksne og ældre. Tv-redaktionen sender årligt flere hundrede nye programmer, og i efteråret spreder de sig over et spektrum fra skuespil og musik over historie, kommunikation og sprog til arbejdsliv og uddannelse. Sendetiden er fast mandag-torsdag 18.30 på DR 2 med genudsendelse søndag på DR 1, og udbudet er møntet på såvel almindelige seere som elever og undervisere på de fleste niveauer i uddannelsessystemet. Radioens P1 er på hver søndag 10.30 og har især fokus på alt, hvad der rører sig i den danske undervisningsverden. De fleste tv- og radioprogrammer er udbygget med websites med uddybende materiale.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Live: Jeg vil bruge min vetoret, siger Trump til Fox
-
Selv JD Vances stol er blevet blå: Her er syv opsigtsvækkende resultater fra valgnatten
-
Få alle resultater fra midtvejsvalget
-
Analyse: Det er en blå tsunami, der dramatisk vil ændre dynamikken i amerikansk politik
-
I skal ikke tigge efter andres penge på mine vegne
-
Lincolns ord vækker genklang efter nattens forløsende valgresultat
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Fra arkivet
Debatindlæg af David Mathias Klausen
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce