TV3 lukker sin nyhedsudsendelse Dagens Nyheder. Det meddelte selskabet bag TV3, Modern Times Group (MTG) onsdag sine medarbejdere. Dagens Nyheder har 28 medarbejdere i alt, og MTG regner med, at lukningen vil medføre afskedigelser af en del af disse. »Trods syv års ihærdig indsats med forskellige programmodeller er det ikke lykkedes at nå et tilfreds-stillende resultat. Derfor har bestyrelsen besluttet at lukke de daglige nyhedsudsendelser«, siger adm. direktør for Scannews A/S, Anders Nilsson. »Konkurrencebetingelserne med de statsejede og helt eller delvist licensfinansierede kanaler DR og TV 2 på nyhedsområdet er ganske enkelt for ulige«, konstaterer Nilsson. Scannews A/S er MTG»s nyhedsselskab i Danmark, der gennem syv år har produceret daglige nyhedsudsendelser og aktualitetsstof til TV3.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Nu kommer Trump med erkendelse om Iran-krigen efter valglussing
-
Politiske bomber på stribe: Det er en blå tsunami, der dramatisk vil ændre dynamikken i amerikansk politik
-
Få alle resultater fra midtvejsvalget
-
Selv JD Vances stol er blevet blå: Her er seks opsigtsvækkende resultater fra valgnatten
-
Trumps onde ånd vinder Georgia
-
Når først man er kommet i gang, er det ikke sådan at slukke
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.