Direktøren for Horsens Ny Teater Frank Panduro har nu rettens ord for, at han var i god tro, da han mente at have hyret den kendte amerikanske musikgruppe 'The Supremes' til at komme og spille i Horsens. Dommer Peder Johs. Christensen, civilretten i Esbjerg, dømte i dag bookingfirmaet Søren Højbjerg Booking fra Esbjerg til at betale en erstatning på 175.000 kr. for i stedet at have sendt bandet 'The Sound of Supremes' af sted til Horsens. Beløbet dækker de udgifter, der opstod for spillestedet, da publikum forlangte at få deres penge retur som følge af det 'falske' band. Bookingfirmaet er desuden dømt til at betale sagens omkostninger på 21.000 kr. Teaterdirektør Frank Panduro er naturligvis tilfreds med afgørelsen, som han kalder »meget skelsættende for branchen«. »Der findes brodne kar i bookingbranchen og mange musikgrupper, der kalder sig det samme som store, kendte navne, derfor er afgørelsen meget principiel«, siger Frank Panduro til Ritzau. Retssagen er den første af sin art i Danmark og har derfor været imødeset med stor spænding af Frank Panduro og hans kolleger over hele landet.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
-
Politikens USA-korrespondent: Grønlandsaftale ligner en blød landing
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce