Folkefest i Nørrebroparken
Dj’s, skateboardkonkurrence og mad fra alverdens lande. Lørdag er der folkefest for mangfoldighed i Nørrebroparken. Der vil være pølsevogn og boder med alt fra økologisk til vietnamesisk og arabisk kogekunst.
Bag pulten vender Jean Von Baden, Thomas Madvig og Pharfar plader, mens der i løbet af dagen er opvisning i cykelpolo, fodboldturnering og konkurrence på skaterrampen. Med præmier til de ti bedst placerede.
Ghettoblaster, Nørrebroparken, Stefansgade 30, 12. jun. kl. 12-24Skatekonkurrence, Skateparken kl. 14-17Fodboldturnering, Bag Nørrebrohallen kl. 10-16Opvisning i cykelpolo, Hockeybanen kl. 14-18Københavns største gårdfest i Store Kannikestræde Så rykker Ibiza til København for en aften. Under overskriften ’Københavns største gårdfest’ er der lørdag aften linet up til temafest i en baggård i Indre By med plads til 500 mennesker. Det bliver noget med rislamper, Bacardi-bar, sandsække, glad loungemusik og palmer fløjet ind direkte fra Malaga. Gårdfesten er den første af i alt fire hen over sommeren.








