Navnekonkurrence sætter 10.000 kr. på højkant

Nyt. Der skal findes et navn til en ny plads, der måler 5.000 kvm. Pladsen indvies til maj, men navnekonkurrencen offentliggøres i dag. Illustration: SLA.
Nyt. Der skal findes et navn til en ny plads, der måler 5.000 kvm. Pladsen indvies til maj, men navnekonkurrencen offentliggøres i dag. Illustration: SLA.
Lyt til artiklen

En ny plads i København mangler navn, og i dag udskrives en konkurrence for at finde et passende et af slagsen til de 5000 kvm., der kommer til at ligge foran Nykredits netop opførte bygning Krystallen på trekantsgrunden ved Hambrosgade, Puggaardsgade og Kalvebod Brygge. Pladsen er ejet af Nykredit, men bliver offentlig tilgængelig og er tænkt som et bevægelsesrum, der binder den historiske by sammen med havnen.

Det mest markante på pladsen er en stor vandkunst med mere end 2.000 vanddyser, der hver kan sende en vandstråle 2,5 meter op i luften.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her