Her er Mogens Jensens syv kulturgenstande

Lyt til artiklen

Her er Mogens Jensens valg:

1. Roman af Anne Marie Løn: 'Prinsesserne' »Jeg er fuldstændig vild med Anne Marie Løns forfatterskab. 'Prinsesserne' handler om to piger, der vokser op på en herregård i Nordjylland og senere overtager gården, da forældrene dør, og så tager historien en forfærdelig drejning. Løn fortæller detaljeret og graver sig virkelig ned i sit stof, så man altid får noget viden med om noget, man overhovedet intet vidste om. Som i 'Dværgenes dans', hvor man får alt at vide om dværges vækst, og fordi hovedpersonen er organist, får man også lige orglets historie«.

2. Skulptur af Steffen Lüttge – LO's kulturpris »Normalt er det jo sådan en pris, man overrækker til kunstnere sammen med 100.000 kroner. Men jeg fik den som afskedsgave, da jeg i 2005 stoppede i LO. Den minder mig om det kulturarbejde, jeg lavede i LO. Og så kender jeg kunstneren privat og besøger jævnlig hans smedje i Raadvad, hvor han inviterer på rågeunger, rødvin og store drøftelser, gerne i selskab med Ulf Pilgaard og Carsten Tofte«.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her