Fødselsdagstilbud: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Skæggede damer vil lære danske kvinder om ligestillingsaktioner

SKÆGMONARK. Også Dronning Margrethe havde aktivisterne udstyret med skæg for at understrege, at selv med en kvindelig statsminister og en kvindelig monark er det ifølge La Barbe stadig mændene, der sidder på magten i Danmark.
SKÆGMONARK. Også Dronning Margrethe havde aktivisterne udstyret med skæg for at understrege, at selv med en kvindelig statsminister og en kvindelig monark er det ifølge La Barbe stadig mændene, der sidder på magten i Danmark.

De er der alle sammen: Nicolas Sarkozy, Arnold Mærsk Mc-Kinney Møller, Barack Obama, Steve Jobs tilsat ikke så få afrikanske diktatorer og andre hanelefanter fra historien. Her skelner vi hverken til politisk observans eller businessstrategi, det handler kun om køn. Og magtens mænd er nu for en stund puttet i syltetøjsglas med låg på, konserveret til eftertiden, placeret på række efter række på en stor reol.

’Forever Male’ hedder installationen, der byder velkommen til performancefestivalen ’Feminists in Space’. Fem dages kønspolitisk kunst, workshopper og diskussion i Warehouse 9 i Den Brune Kødby i København.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her