Gummi-Tarzan i Ole Lund Kirkegaards børneklassiker må ikke længere kaldes ved sit navn. Tarzan er et et Disney-varemærke Tarzan er et varemærke, som tilhører Disney-koncernen, og derfor skal Gummi-Tarzan i fremtiden hedde Gummi-T., når han skal optræde i musicals og koncerter, skriver Berlingske Tidende. Da Gummi-Tarzan blev opført som musical i Cirkusbygningen i november sidste år, blev det bemærket af det selskab, der varetager Tarzan-rettighederne på vegne af forfatteren Edgar Rice Burroughs familie. Sagsanlæg fra Disney Disney-koncernen har købt alle rettighederne, og det er forbudt for alle andre at bruge navnet. Selskabet har sendt et sagsanlæg til Ole Lund Kirkegaards døtre og enke, der havde solgt rettighederne til musicalen til MTV Produktion. Forlig Men sagen er endt med et forlig, så Gummi-Tarzan kun må hedde Gummi-T. i alle former for overskrifter og musik. Gummi-Tarzan får dog lov at beholde sit navn i bogen om den lille knægt. Ole Lund Kirkegaard skrev bogen i 1975.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
I nat traf Trumps håndplukkede mand et valg, der kan koste præsidenten rigtig dyrt
-
Ny bombe under populære programmer: 'Gift ved første blik' og 'Forræder' er i fare for at skulle stoppe
-
Hun er fuldstændig besat. Skal jeg sige noget?
-
Får du kun 1-6 rigtige svar i denne quiz, må vi bede dig om at flytte til Aarhus og leve af rullekebab og Ceres Top
-
Trump kommer med stærk trussel mod Europa efter melding om Canada
-
»Forestil dig et forældrepar til en voldtaget pige. Så skal de opleve en retssag, hvor den tiltalte ikke engang er til stede i retten«
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Thomas Fokdal
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce