Medvedev: Dom over Pussy Riot var for hård

Dømt. De tre medlemmer af punkbandet Pussy Riot blev i august hver idømt to års fængsel for hooliganisme motiveret af religiøst had.
Dømt. De tre medlemmer af punkbandet Pussy Riot blev i august hver idømt to års fængsel for hooliganisme motiveret af religiøst had.
Lyt til artiklen

Ruslands premierminister, Dmitrij Medvedev, erkender nu, at fængselsdommen til de tre kvindelige medlemmer af punkbandet Pussy Riot var for hård.

De tre unge kvinder blev i sidste måned idømt to års fængsel for en politisk protest i en domkirke i Moskva, hvilket førte til voldsom kritik fra flere vestlige lande.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her