Slutter i dag: Få Politiken Lyd i 6 mdr. for kun 99 kr.

Weekend med det hele: Efterklang, champagne, reggae, sild og ... Mek Pek

efterklang. Den internationalt roste trio er til lejligheden udvidet til et seks-mands-orkester søndag aften i Store Vega. Her et billede fra en koncert på Roskilde Festival.
efterklang. Den internationalt roste trio er til lejligheden udvidet til et seks-mands-orkester søndag aften i Store Vega. Her et billede fra en koncert på Roskilde Festival.
Lyt til artiklen

Fredag

»Jeg drikker champagne, når jeg er lykkelig. Og jeg drikker den også, når jeg er ked af det«, har Lily Bollinger fra champagnehuset Bollinger sagt engang.

»Nogle gange drikker jeg den, når jeg er alene; og når jeg er sammen med andre, betragter jeg den som helt nødvendig. Jeg nipper til den, når jeg ikke er sulten, og drikker den, når jeg er. Ellers rører jeg den aldrig - undtagen når jeg er tørstig«, fortsatte hun.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her