Fødselsdagstilbud: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Skingre udbasuneringer og sentimentalitetens flomme

rædselsfuldt. Skingerheden og verdens afskyelighed bliver for meget i Philippe Claudels nye bog.
rædselsfuldt. Skingerheden og verdens afskyelighed bliver for meget i Philippe Claudels nye bog.

Tog man Michael Douglas' William Foster i 'Falling Down', manden, der en dag fik nok af alt det rædselsfulde, som verden er blevet til, og rørte ham op med Robin Williams' ikke så lidt sentimentale mrs. Doubtfire, ville man have den mandlige hovedpersonen i franske Philippe Claudels seneste roman, der som nummer 5 i forfatterskabet nu kommer i dansk oversættelse, hvad jeg ikke helt forstår årsagerne til.

Tåbelige reklamer, den kunstige og forskruede kultur under ét, hensætter ham – hovedpersonen, muligvis også Claudel – i et afmægtigt raseri. Hans 21 måneder gamle datter, som han ved moderens død er efterladt alene med, er kunstighedens antipode, altså ægthed i højeste potens.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her