Få avisen leveret hver lørdag for kun 99 kr.

Knud Romer: Drengen i krypten

Knud Romer voksede op i en verden af 1800-tals litteratur og en  uligevægtig mors strenge regler. En krypt,  siger han. Senere i livet afreagerede han med alkohol, stoffer og slagsmål, men sad selv som voksen hver fredag på  bagsædet af fars og mors bil og kørte hjem på weekend.
Knud Romer voksede op i en verden af 1800-tals litteratur og en uligevægtig mors strenge regler. En krypt, siger han. Senere i livet afreagerede han med alkohol, stoffer og slagsmål, men sad selv som voksen hver fredag på bagsædet af fars og mors bil og kørte hjem på weekend.
Lyt til artiklen

Rundt om Knud Romer lå den fornemme københavnerlejlighed i ruiner.

En lejlighed, hans forældre havde installeret ham i og med kærlig jernhånd indrettet med hans mormors udsøgte gamle møblement. Familiens forgudede historie udtrykt i ædelt træ og velour.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
PodcastSe alle
Det føles forkert at hjælpe en enkelt pige og ikke alle de andre her i lejren. Men at bede om at få historien om Aisha og lov til at tage hendes billede og så bare gå videre, det er umuligt, fortæller Politikens journalist Bo Søndergaard. Sammen med fotograf Mads Nissen har Bo Søndergaard besøgt flygtningelejren Goz Salaam i Sudan, hvor 20-30.000 er på flugt fra tre års borgerkrig, der har ødelagt Sudan og gjort millioner af mennesker til flygtninge i deres eget land.

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her