Modificering Graffitimalerne er blevet tatovører

I 90'erne rendte Timmi Mensah rundt i byen med en spraydåse og lavede graffiti. I dag er han tatovør med egen butik. Foto: Miriam Dalsgaard
I 90'erne rendte Timmi Mensah rundt i byen med en spraydåse og lavede graffiti. I dag er han tatovør med egen butik. Foto: Miriam Dalsgaard
Lyt til artiklen

»Man kan roligt kalde det en succeshistorie«, siger 35-årige Nils Claësson, der helst vil kaldes ’Niske’, fordi det lyder lidt mere funky. Han skutter sig for regnen i Puggaardsgade, mens han i lyntempo ryger en smøg. Kunderne venter.

Nils Claësson er tidligere graffitimaler og har brugt en pæn del af sin ungdom på at løbe fra politiet, sidde i fængsel, betale erstatning og bøder.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her