Forskere protesterer mod arkivlukning i Aarhus

Art-nouveau. Borgere i Erhvervsarkivet i Aarhus kan ikke længere granske gamle dokumenter i Kampmanns læsesal.
Art-nouveau. Borgere i Erhvervsarkivet i Aarhus kan ikke længere granske gamle dokumenter i Kampmanns læsesal.

Rigsarkivarens beslutning om at lukke Erhvervsarkivet i Aarhus med de betydningsfulde danmarkshistoriske dokumenter møder modstand.

Erhvervsarkivet har siden 1948 hørt til i en fredet bygning midt i Aarhus, og historikere frygter for undervisning og forskning, når arkivet rykker ud af en stor universitetsby.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
PodcastSe alle
Det var den største sabotagemission siden Anden Verdenskrig.⁠ Fire år senere florerer konspirationsteorierne stadig.⁠ ⁠ Dyk med ned på 80 meters dybde og se, hvordan sabotagen af den enorme Nord Stream-gaslinje menes at have været udført. ⁠ ⁠ Og følg de spor, der førte til anholdelsen af foreløbig to af de mistænkte sabotører. De nægter sig begge skyldige. ⁠

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her