Havnebadet og Bølgen
Mandag aften sidst i juli. Jeg cykler langs havnen sammen med en kammerat. Ved Langebro opdager vi, at byggepladshegnet omkring Kalvebod Bølge er fjernet.
Bølgen, som anlægget også kaldes, er en ejendommelig konstruktion. Smalle træbroer leder fra havnepromenaden ud over vandet til større dæk i beton og træ, der i stiliserede bølger rejser sig flere meter op og ned – som en rutsjebane uden skinner.
Bølgen er nok ikke i første omgang tænkt til at blive cyklet på, men i en by, hvor niveauforskelle er sjældne, er det ret fristende. Men ikke ufarligt, hvis man holder af sin cykel; det er ikke så nemt at fiske den op af det dybe havnebassin, hvis den ryger ud over kanten. Og risikoen er reel. For som en del af havnepromenaden har Bølgen ingen værn mod vandsiden.








