Yemens fortidsminder bliver smadret

Bombetogt. Her ødelægges det århundrede gamle fort Al-Qahira, fordi houthi-oprørere efter sigende havde skjult sig der.
Bombetogt. Her ødelægges det århundrede gamle fort Al-Qahira, fordi houthi-oprørere efter sigende havde skjult sig der.
Lyt til artiklen

Om dronningen af Saba virkelig kom fra Yemen, sådan som legenden siger, vides ikke, men landet på spidsen af Den Arabiske Halvø er en af Mellemøstens ubetingede kulturmæssige perler.

Det var gennem Yemen, at de første mennesker kom fra Afrika til Europa og Asien, og der er fundet rester fra kulturer, mere end 8.000 år tilbage. Landet er et arkæologisk mekka af historie og oldgammel civilisation; så velbevaret, at mange af de oldgamle skatte stadig bruges.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her