Balletkorps går til ombudsmand med fyringer

jobrotation. Det Kgl. Teaters balletkorps har fyret syv balletdansere, samtidig med at ledelsen få måneder efter har ansat seks andre og meget yngre dansere.
jobrotation. Det Kgl. Teaters balletkorps har fyret syv balletdansere, samtidig med at ledelsen få måneder efter har ansat seks andre og meget yngre dansere.
Lyt til artiklen

Sårene efter den storstilede fyringsrunde på Det Kgl. Teater i januar er langtfra helede. Balletkorpset besluttede i går at klage til Ombudsmanden over fyringen af syv dansere. De mener, at fyringerne var ulovlige, når teatret fire måneder senere ansatte seks unge balletaspiranter som korpsdansere »Vi mener ikke, at afskedigelserne er saglige, når teatret så kort efter kan ansætte nye dansere. Teatret bøjer reglerne, som det har lyst til«, siger Balletforeningens advokat, Troels Askerud.
Eksperterne er enige
Han får opbakning fra to juraeksperter. »Man kan ikke fyre syv dansere, fordi man skal spare, og så fire måneder senere pludselig have økonomi til at ansætte seks andre dansere. Det lugter langt væk«, siger professor ved Københavns Universitet Kirsten Ketscher, der er ekspert i diskriminerings- og ligestillingsret. Samme opfattelse har professor i ansættelsesret ved Aarhus Universitet Ole Hasselbalch: »Som udgangspunkt er det ikke sagligt at fyre nogen og så ansætte nogle andre kort efter. Det må man ikke«. Ledelsen: De rykkede bare op som dansere i korpset Men Det Kgl. Teater siger, at de seks unge dansere allerede var ansat som aspiranter og bare rykkede op som dansere i korpset, da de havde bestået deres eksamen. Sådan har man altid gjort. »Vi mener, at det er fuldt lovligt. Vi har selvfølgelig budgetteret med oprykningerne, da vi skulle opgøre sparekravet«, siger teaterchef Erik Jacobsen. Men det lyder ikke logisk i Ole Hasselbalchs ører: »Hvis der finder en ansættelse sted fra aspirant til korpsdanser, er der tale om en nyansættelse i arbejdsretslig sammenhæng. Det er jo ikke alle aspiranterne, der får en ansættelse som korpsdanser«, siger han.

Lyder som aldersdiskrimination
Ole Hasselbalch og Kirsten Ketscher peger på, at fyringen af syv dansere med gennemsnitsalderen 31,7 år, som bliver erstattet af seks langt yngre dansere, gennemsnitlig 18,2 år, lyder som aldersdiskrimination.

»Jeg har svært ved at se, at argumentet om, at korpset løbende skal tilføres yngre medarbejdere, holder som begrundelse. Den slags slår Ligebehandlingsnævnet som regel meget hårdt ned på. Der er tale om aldersdiskrimination her. De kan ikke fyre for at få plads til yngre dansere«, siger Kirsten Ketscher.

Det Kongelige Teater spænder livremmen ind Balletdanserne har valgt at gå til Ombudsmanden med sagen, fordi de mener, at den er principiel. De vil sætte en stopper for den slags ulovligheder i fremtiden, oplyser Troels Askerud. De har også overvejet en voldgiftssag mod teatret, men ifølge Troels Askerud er det droppet, fordi de er bange for, at det bliver en syltekrukke, der kan trække ud i to-tre år. Og fordi ingen af danserne ønsker at føre en personlig sag af frygt for at skade deres i forvejen små ansættelsesmuligheder andre steder.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her