10 danske værdier: Nafisa Fiidows danmarkskanon

Danskpop. Sangen der skal med i Nafisa Fiidows kulturkanon er Dodo &The Dodos 'Vågner i natten', selvom den er fløde og kliche.
Danskpop. Sangen der skal med i Nafisa Fiidows kulturkanon er Dodo &The Dodos 'Vågner i natten', selvom den er fløde og kliche.
Lyt til artiklen

For 15 år siden bad Politiken en række toneangivende personer i dansk kultur og debat om at udpege ti ting, der skulle vise deres Danmark og symbolisere deres danske værdier.

Nu beder vi en række muslimer, tilsvarende aktive i kultur og offentlig debat, om at udpege deres værdier efter samme liste. Bloggeren og samfundsdebattøren Nafisa Fiidow giver sine bud i dag.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
Fylder engelske ord for meget i dansk?

Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her