38 garder med i alt 2200 deltagere har kæmpet om titlerne ved Danmarksmesterskaberne for bygarder i Rønne på Bornholm. For anden gang i træk viste Nykøbing Falster Garden sig som landets bedste garde og henviste i den samlede stilling Gladsaxe Pigegarde og Vejen Garden til de næste pladser. Netop de tre garder tog godt for sig af topplaceringerne i de enkelte discipliner. Mesterskaberne i Rønne var præget af det meget varme vejr, hvor flere gardere i det varme tøj kollapsede på førstedagen grundet væskemangel, men det blev der taget hånd om, så der på konkurrencens anden dag gik bedre. »Vi har haft et virkelig godt stævne«, konstaterer formanden for Landsgardeforeningen, Per Buchholz, der samtidig glæder sig over, at foreningens protektor, grev Ingolf, sammen med hustruen grevinde Sussie overværede hele arrangementet og overrakte pokalen som bedste bygarde til Nykøbing Falster Garden. Flere klasser Arrangementet var delt op i flere klasser, hvor Vejen Garden vandt i show/tattoo og harmoni march. Prins Jørgens Garde vandt i tamburkorps/march, mens Nykøbing Falster Garden vandt i brass band march. H.C. Andersen Garden vandt i koncert tambour, mens Den Fynske Slagtøjsakademi vandt i koncert trommekorps. Skælskør Marinegarde var bedst i koncert brass band, mens Gladsaxe Pigegarde spillede sig til tops i koncert harmoni og koncert fri klasse. Jacob Rene Nielsen, Nykøbing Falster Garden, blev hædret som bedste tamburmajor, hvor han henviste Michelle Pedersen, Skjern Garden, og Jørgen Schmidt, Vejen Garden, til de næste pladser. Det var Bornholmer Garden, der stod som praktisk arrangør af Landsgardeforeningens mesterskaber, mens de næste mesterskaber om to år afvikles i Vejen.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Redington: Mette Frederiksen ansætter 25 nye ministre. Her får I navnene
-
Han forsvandt ind i sig selv, når han var depressiv, og var en bølle, når han var manisk
-
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
-
Nyuddannet lærer: Jeg er allerede på vej ud af folkeskolen efter ét år
-
Vi har lige været vidne til den måske største bedrift nogensinde i løbesporten. Men det er ikke løberen, der stjæler opmærksomheden
-
Som tallene begynder at tikke ind, tegner de et billede af et Iran, som er under ekstremt pres
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Løkke går efter økonomisk ministerium til M: »Der er en kæmpe forskel på at sidde på regnemaskinen selv«
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00


Vi har lige været vidne til den måske største bedrift nogensinde i løbesporten. Men det er ikke løberen, der stjæler opmærksomheden
Lyt til artiklenLæst op af Anders Legarth Schmidt
00:00
Leder af Marcus Rubin
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00






