Danmarks Smukkeste Festival i Skanderborg kunne søndag endnu engang melde om nye omsætnings- og publikumsrekorder for året musikfest. Satsningen med i år at sælge mange flere partoutbilletter til alle fire dage fremfor som tidligere også mange éndags-armbånd gav lige fra festivalens første dag torsdag flere mennesker end nogensinde i bøgeskoven. Og omsætningen røg af samme grund i vejret med ti pct. mere end sidste år. Ikke kun på grund af den unaturligt store tørst, der præger festivalfolket, men også fordi publikum i år - måske på grund af det lidt blandede vejr - har ædt mere end nogensinde.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Nu kommer Trump med erkendelse om Iran-krigen efter valglussing
-
Politiske bomber på stribe: Det er en blå tsunami, der dramatisk vil ændre dynamikken i amerikansk politik
-
Få alle resultater fra midtvejsvalget
-
Trumps onde ånd vinder Georgia
-
Selv JD Vances stol er blevet blå: Her er seks opsigtsvækkende resultater fra valgnatten
-
Når først man er kommet i gang, er det ikke sådan at slukke
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.