Designertøj og smykker af skrot og gamle materialer. Unik brugskunst af genbrugsmaterialer. Og auktion over ting af kvalitet, som er fisket op af skraldecontaineren. Det er noget af det, man kan se på en bazar på Nikolaj Plads i København lørdag med anderledes og finurlige eksempler på genbrug. Overskriften er 'Skrot er godt', og det hele er arrangeret af foreningen Ecoperation med skuespiller Terese Damsholt som formand. Der vil være modeshow, hvor designelever fra seminarier og designskoler landet over, har forvandlet skrot og gamle ting til fantastiske kreationer, smykker og tilbehør. Kunsthåndværkere og designere vil sælge brugskunst lavet af anderledes materialer. Desuden vil den økologiske tømmerhandel Genbyg, Anlæg Permakultur København, renholdningsselskabet R 98 og Miljøkontrollen i Københavns Kommune udstille deres visioner og nye ideer om genanvendelse. Endelig deltager økologiske forretninger med økologiske varer og miljøskånsomme produkter, og der vil også være servering og 'blød genbrugsjazz' med Niels Vangkilde og Tom og Oliver McEwan. 'Skrot er godt' åbnes lørdag kl. 11 af Københavns miljøborgmester Bo Asmus Kjeldgaard og Tom McEwan, i dagens anledning udklædt som økologisk gulerod.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Live: Jeg vil bruge min vetoret, siger Trump til Fox
-
Selv JD Vances stol er blevet blå: Her er syv opsigtsvækkende resultater fra valgnatten
-
Få alle resultater fra midtvejsvalget
-
Analyse: Det er en blå tsunami, der dramatisk vil ændre dynamikken i amerikansk politik
-
I skal ikke tigge efter andres penge på mine vegne
-
Lincolns ord vækker genklang efter nattens forløsende valgresultat
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Fra arkivet
Debatindlæg af David Mathias Klausen
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce