Fire ansøgere har meldt sig til at drive Cirkusbygningen i København, når den nuværende lejekontrakt udløber den 31. december 2002. Det er ikke offentligt, hvem der har meldt sig på banen for at leje bygningen. Men Peter Schaufuss Balletten i Holstebro vil sammen med 10 andre fremtrædende kulturinstitutioner i provinsen gerne overtage Cirkusbygningen, og tidligere har det succesrige Dr. Dante meldt om interesse. Peter Schaufuss Balletten og de andre kulturinstitutioner i provinsgruppen vil gøre Cirkusbygningen til deres faste spillested i hovedstaden, så de på skift kan vise, hvad der produceres i provinsen. Bag projektet står ud over Peter Schaufuss Balletten bl.a. symfoniorkestrene i Aalborg, Århus og Odense, de tre byers landsdelsteatre, Den Jyske Opera, Sjællands Symfoniorkester samt Danske Kongres & Kulturcentre. Det nye initiativ fra provinsens kulturinstitutioner er døbt "Det Nationale Kulturcenter". De involverede kulturinstitutioner har alle det til fælles, at de ikke i København har et fast spillested med fastlagte datoer og sæsonmuligheder. I fællesskab vil de kunne fylde Cirkusbygningen en stor del af året. Men de åbner også op for en række andre arrangementer som f.eks. Melodi Grand Prix, prisuddelinger og sportsarrangementer. I øjeblikket drives den hæderkronede bygning af firmaet bag Parken, PARKEN Sport & Entertainment, med direktør Flemming Østergaard i spidsen. Den nye lejer får en tidsbegrænset kontrakt, formentlig på enten fem eller 10 år. Og lejeren skal fortsat anvende huset til brede kulturelle formål. Beslutning 13. december »Forvaltningen laver en indstilling til Kultur- og Fritidsudvalget, og formodentlig vil de på et møde den 13. december beslutte, hvem der bliver den nye lejer«, siger fuldmægtig Grete Skov, Ejendomsadministrationen, Kultur- og Fritidsforvaltningen i København.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Live: Jeg vil bruge min vetoret, siger Trump til Fox
-
Selv JD Vances stol er blevet blå: Her er syv opsigtsvækkende resultater fra valgnatten
-
Få alle resultater fra midtvejsvalget
-
Analyse: Det er en blå tsunami, der dramatisk vil ændre dynamikken i amerikansk politik
-
I skal ikke tigge efter andres penge på mine vegne
-
Lincolns ord vækker genklang efter nattens forløsende valgresultat
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Fra arkivet
Debatindlæg af David Mathias Klausen
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce