Bogsalget op til jul vil stige med fem-ti procent i forhold til julesalget i 2000. Det fremgår af en analyse, som Institut for Konjunktur Analyse har udarbejdet for Den danske Boghandlerforening og Den danske Forlæggerforening. 39 pct. af landets husholdninger har købt bøger i månederne septemer til og med november, og det er det højeste, siden målingerne startede i foråret 1999. Godt seks ud af ti køber deres bøger hos boghandleren. Godt to ud af ti køber bøgerne i bogklubberne. De øvrige køber dem i supermarkeder, på nettet og som postordre. Ifølge analysen køber mindre end hver tiende bogkøber via internet eller supermarked.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
-
Politikens USA-korrespondent: Grønlandsaftale ligner en blød landing
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce