Nu går også dansk musikliv på barrikaderne i protest mod besparelserne i regeringens forslag til finanslov. Lørdag står Dansk Musiker Forbund (DMF) og Radioens Big Band som arrangører af en koncert i Tivoli i København. Solist bliver den svenske sangerinde Lisa Nilsson, der i øjeblikket turnerer med orkestret. Temaet for koncerten er "Pas på musikken", og billetindtægterne går til en ny fond, der skal støtte musikken i Danmark. »Vi synes, at den finanslov er skrækkelig. Med udsigten til godt 15 procents besparelser på de midler, Statens Musik Råd administrerer, er både Radioens Big Band og andre musikere og aktiviteter truet på deres eksistens«, siger musikerforbundets formand, Anders Laursen. Han minder om, at Danmark på musikfronten har store triumfer at leve op til, også uden for landets grænser. »Kulturminister Brian Mikkelsen (K) var i sin tid med til at sikre flertallet for loven om rytmiske spillesteder. Det er ren dobbeltmoral, når han nu melder ud med disse besparelser. Jeg tvivler på, at regeringen ved, hvilken pris det kan få at beskære musikmiljøet så voldsomt«, siger Anders Laursen. Dansk Musiker Forbund repræsenterer 6000 medlemmer i alle genrer, deriblandt også undervisere og teknikere. »Jeg er bange for, at det danske publikum går en fattig tid i møde«, siger DMFs formand.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Obama slår alarm, mens Trump fejrer afgørelse, der vil ændre amerikansk valghandling
-
Det er alarmerende, at en partiformand, der vil være statsminister, kan udvise så ringe dømmekraft
-
Han nægter at lade sig betjene på engelsk, når han går på restaurant i Danmark
-
Kong Carl Gustaf: »Jeg tror ikke, at hun magtede det, der skete«
-
Hver morgen krammede Sinan Türkmens mor ham: »Husk, ikke sige noget om, hvad der foregår herhjemme«
-
Du ville ikke holde mere end 11 minutter i smatten, Lily Collins
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Han har placeret sig som den vel nok kvikkeste borgerlige tænker
Fylder engelske ord for meget i dansk?
Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?








