Danske arkitekter skal være med til at bygge et af verdens mest moderne fængsler. Det placeres i Halden i Østfold i Sydnorge, og det er Erik Møllers Tegnestue og HLM Arkitektur og Plan, som har vundet opgaven i en international konkurrence, hvor også 3 x Nielsen og Friis & Moltke, som netop har vundet konkurrencen om nyt statsfængsel i Horsens, deltog. Fængslet bliver på 26.000 kvadratmeter og skal rumme 251 kvinder og mænd. Byggeudgiften er på 500 mio. norske kroner. Fængslet, hvis hovedopgave er resocialisering, bygges i en skov og kommer til at omfatte kulturhus, kirke og idrætsanlæg og værksteder.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Politikens USA-korrespondent: Grønlandsaftale ligner en blød landing
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce