Kendte arkitekter tog København-priser

Lyt til artiklen

Flere af landets store arkitektnavne var repræsenteret, da Københavns Kulturfond torsdag uddelte priser til »gode og smukke nybygninger« i hovedstaden. Fulgte der kontanter med, var beløbet 10.000 kroner, og de tilfaldt blandt andre tegnestuen 3xNielsen for FIH's domicil på Langelinie. Dorte Mandrup blev hædret for ombygningen af vandflyverhangaren på Refshaleøen og arkitektfirmaet Boje Lundgaard & Lene Tranberg for boligbebyggelsen Charlottehaven. Og så var der Bystrup Arkitekter, Schmidt, Hammer & Lassen, Carsten Thykier Arkitektfirma og Erik Møllers Tegnestue. Sidstnævnte stod bag ombygningen og renoveringen af Ny Scene på Det Kgl. Teater.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
Fylder engelske ord for meget i dansk?

Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her