I dag kan danskerne for første gang nogensinde læse om, hvordan Astrid Lindgrens elskede figur Pippi Langstrømpe holdt jul i fjerne, fjerne tider, nemlig i 1949. Historien, vi fortæller her på siden, er en sensation og først for ganske nylig genfundet på Det Kungliga Biblioteket i Stockholm. Da den svenske avis Aftonbladet tirsdag trykte den, var det første gang, eventyret var ude i offentligheden siden 1949, da det blev trykt i bladet 'Julbocken'. Ikke i selve bladet, men bag på en påklædningsdukke, som man kunne klippe ud, og som fulgte med som gratis gave. Hvis man imidlertid klippede dukken ud, klippede man samtidig teksten på bagsiden i stykker, så det er tvivlsomt, hvor mange der nogensinde har fået læst 'Pippi Långstrump firar jul', som den lille historie hed på originalsproget. Ledte efter billeder Fortællingen blev fundet, da Astrid Lindgren Selskabets sekretær Lena Törnqvist ledte efter Pippi-billeder på Det Kungliga Biblioteket. Selskabet er i færd med at forberede en udstilling af tegninger af den danske kunstner Ingrid Vang Nyman, der illustrerede Pippi-bøgerne. Lena Törnqvist medgiver over for Aftonbladet, at 'Pippi Långstrump firar jul' næppe vil blive kanoniseret som en af de udødelige Pippi-fortællinger, men mener ikke, man kan drage autenticiteten i tvivl - og det til trods for, at selv Astrid Lindgrens efterladte familie intet har hørt om den. Da Astrid Lindgren døde 28. januar i år, 94 år gammel, mistede Skandinavien en af sine allerstørste forfatterprofiler gennem tiderne.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han er en af valgets helt store historier, og sejren kan sige en del om demokraternes fremtid
-
Endelig afgørelse i sagen om Anne Linnets private have på havnefronten
-
Chef: »Der er altså mennesker, som ikke længere lærer at gøre det her. Det bliver et problem for samfundet snart«
-
Kl. 4 kalder CNN nattens hidtil største chok: Sådan gik valget time for time
-
Anmelder: Det er måske den bedste chokoladekage, jeg har fået i København
-
Forklaringen er simpel, når man spørger til valgsejren: »Der er kun én farve i USA, og det er grøn«
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Halime Oguz
Debatindlæg af Nis Bank-Mikkelsen