Alle kneb gælder her i slutspillet omkring Irak, og for Storbritanniens premierminister Tony Blair gælder det i høj grad om, at overbevise befolkningen - eller en større del af den - om at en krig kan blive nødvendig. En stor del af de yngre generationer er meget skeptiske, og for at overbevise dem, var Blair tidligere på ugen på musikkanalen MTV for at svare på spørgsmål fra 40 'udvalgte yngre mennesker'. Resultatet kan ses på kanalen de kommende dage og uger, og det kan allerede nu afsløres, at briternes leder ikke udelukker en krig uden et FN-mandat. »Hvis det skyldtes, at et af de permanente medlemmer nedlægger veto, og jeg finder det veto urimeligt, vil vi gå i krig alligevel«.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Politikens USA-korrespondent: Grønlandsaftale ligner en blød landing
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Johanne Poulsen