'DC 9/11' - sådan lyder titlen på en ny tv-film om George W. Bushs gøren og laden i dagene efter 11. september. I de første timer efter katastrofen blev præsidenten efter sigende fragtet rundt til forskellige amerikanske militærbaser i Air Force One, men offentligheden ved endnu ikke præcist hvor og hvordan. Skuespilleren Penny Johnson, der spiller præsidentfruen Sherry Palmer i '24 timer', skal spille Condoleezza Rice, og George Takei fra 'Star Trek' skal spille den amerikanske transportminister Norman Mineta. Rollen som Bush får skuespilleren Timothy Bottoms æren af. Bottoms har tidligere spillet denne rolle, dog i en lidt mindre seriøs sammenhæng. Han spillede for to år siden præsident i sitcommen 'That's My Bush', produceret af 'South Park'-skaberne. Serien vakte misfornøjelse i Det Hvide Hus, fordi den gjorde grin med præsidenten, og fordi det kom frem, at producerne havde planer om at fremstille Bushs teenagedøtre som lesbiske.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuMest læste
-
Han er en af valgets helt store historier, og sejren kan sige del om demokraternes fremtid
-
Endelig afgørelse i sagen om Anne Linnets private have på havnefronten
-
Forklaringen er simpel, når man spørger til valgsejren: »Der er kun én farve i USA, og det er grøn«
-
Kl. 4 kalder CNN nattens hidtil største chok: Sådan gik valget time for time
-
Chef: »Der er altså mennesker, som ikke længere lærer at gøre det her. Og det bliver et problem for samfundet meget snart«
-
Lincolns ord vækker genklang efter nattens forløsende valgresultat
1
2
3
4
5
6
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.