Rockstjernerne fra D-A-D og Thomas Helmig slipper tilsyneladende ud af den kuldsejlede Wig Wam-turne uden større økonomisk skrammer. Flere musikere med Gnags-frontfiguren Peter A.G. Nielsen i spidsen, som led tab på turneens og bookingbureauet Rock Ons konkurs, havde ellers sagt, at de om muligt ville retsforfølge D-A-D og Helmig. Boets kurator, advokat John Jakobsen, konkluderer imidlertid nu, at der ikke findes afgørende beviser for, at Thomas Helmig og D-A-D var medarrangører af Wig Wam-tour, skriver Berlingske Tidende. »Der foreligger ingen skriftlige dokumenter i forhold til dækning af et underskud mellem Rock On-direktør Niels Lindgreen, D-A-D og Thomas Helmig. Deres forklaringer er samstemmende, Rock On var enearrangør, og hvis ikke der kommer nye beviser, er det, hvad vi har at gå efter«, siger John Jakobsen. På det grundlag vurderer han, at boet har for stor en risiko for at tabe en evt. retssag mod store musiknavne, også selv om de i flere medier før den omrejsende festivaltour tilkendegav, at de måtte gå fra hus og hjem ved et underskud.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Redington: Mette Frederiksen ansætter 25 nye ministre. Her får I navnene
-
Jeg kunne ikke lægge bogen fra mig
-
»Om vi var enige om at få seks børn? Nej, nej. De er alle sammen smuttere«
-
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
-
Rasende Trump vil intimidere Europa, men han har dårligere kort på hånden end tidligere
-
Hun bliver mødt af harsk kritik, når hun præsenterer sin lampe i udlandet: »Det er lidt vildt, at mange stejler så meget over det«
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00








