Den danske rapper Al Agami lægger stemme til Odysseus, når P2 fra i morgen sender Odysseen for børn. Det er børneprogrammet Fabulatoriet, som præsenterer Homers mesterværk i otte afsnit. Historien om Odysseus lange rejse fra Troja til Ithaka vil i Fabulatoriet blive fortalt i en ny og børnevenlig udgave med hip-hop-numre fra Al Agamis hånd, mens den klassiske fortælling vil være inspireret af tv-programmet 'Sporløs' - bl.a. opsøger Odysseus' søn 'Sporløs'-vært Hans-Georg Møller for at få hjælp til at finde sin far.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Live: Nu reagerer Mette Frederiksen og Jens-Frederik Nielsen
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce